Департамент агропромислового розвитку дає роз’яснення власникам сертифікатів земельних часток

Дата: 18.03.2021 15:22

Департамент агропромислового розвитку облдержадміністрації надає інформацію, яку необхідно довести до власників сертифікатів на право земельних часток (паїв).

Право на земельну частку (пай) засвідчується сертифікатом. Його власник має право володіти та користуватися своїм паєм. Так як сертифікат засвідчує лише право його власника на отримання земельної ділянки (а не право на саму ділянку), то цей документ не визначає меж земельної ділянки, а вказує лише його площу в умовних кадастрових гектарах і вартість (у гривнях).

Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» (далі-Закон) визначає організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності.

Для оформлення права власності на земельну ділянку (пай), громадянам необхідно здійснити такі дії:

- звернутися до відповідної сільської, селищної, міської ради із письмовим клопотанням про передачу у власність відповідної земельної ділянки та надання дозволу на розробку проектної документації із землеустрою. До заяви необхідно додати: копію сертифікату на земельну частку (пай), зокрема свідоцтво про право на спадщину за заповітом, рішення суду про визнання права на земельну частку (пай);

- після отримання рішення сільської, селищної, міської ради необхідно звернутися до землевпорядної організації та укласти договір на розробку проектної документації із землеустрою, з метою встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

- за результатами розробки вказаної проектної документації потрібно зареєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі (ДЗК) з присвоєнням їй кадастрового номеру. За результатами реєстрації видається Витяг з Державного земельного кадастру;

- після того, як отримали Витяг з Державного земельного кадастру, необхідно звернутися до відповідної сільської, селищної, міської ради для затвердження проектної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для оформлення земельної ділянки у власність;

- із рішенням про затвердження проектної документації та передачі земельної ділянки у власність, необхідно звернутись до державного реєстратора та здійснити реєстрацію права власності на земельну ділянку. За результатами реєстрації отримується Витяг про державну реєстрації права власності на нерухоме майно, а саме земельну ділянку(пай).

Крім того, норма Закону визначає, у разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.

Директор       Сергій ХЛЯКІН