Що таке верифікація даних і як НСЗУ її здійснює?
Однією з основних функцій НСЗУ є забезпечення функціонування електронної системи охорони здоров'я (ЕСОЗ) - однією з найбільших та систем в країні.
Реєстри ЕСОЗ містять велику кількість даних. Так, реєстр пацієнтів на сьогодні містить понад 35 мільйонів записів про пацієнта, реєстр медичних спеціалістів та працівників складається з понад 310 тисяч користувачів, які щоденно генерують понад 3 мільйони електронних медичних записів про пацієнтів. На сьогодні загальна кількість електронних медичних записів становить понад 2 мільярди записів.
Всі ці дані зберігаються в структурованому вигляді для можливості подальшого використання для прийняття управлінських рішень. Наприклад, для здійснення прогнозування потреб населення в медичних послугах, формування сум договорів для закладів, здійснення оплат за договорами тощо.
Для того, щоб ці дані могли бути якісно використані вони мають бути актуальними і достовірними. Для цього НСЗУ здійснюються заходи з верифікації даних ЕСОЗ.
Верифікація – це комплекс заходів з порівняння, встановлення відповідності та підтвердження відомостей, що містяться у центральній базі даних, з відомостями, отриманими від органів державної влади, відомостями з державних електронних інформаційних ресурсів, іншими даними.
Верифікація проводиться НСЗУ на постійній основі з різною періодичністю відповідно до типів даних та інформації, що верифікуються, а також інструментів, що застосовуються для її здійснення. Так, проводяться такі види верифікації стосовно таких даних:
- пацієнт - проводяться дії стосовно активації і деактивації записів про пацієнта, співставлення даних з даними ДРАЦСГ стосовно померлих осіб, виявлення та усунення дублів записів в системі тощо;
- медичний працівник - співставлення даних з даними ДРАЦСГ стосовно померлих осіб, перевірки інформації про трудові відносини;
- заклад охорони здоров'я або аптека - перевірка даних про заклад з його статусом і даними в ЄДР, перевірка наявності чинної ліцензії на медичну практику чи право здійснення торгівлі лікарськими засобами;
- медичні записи - встановлення коректності ведення тих чи інших медичних записів, здійснення перекриття медичних записів.
Всі ці заходи з верифікації здійснюються за розробленими процедурами, впровадженими інструментами та спеціалістами відповідної компетенції.
Враховуючи, що обсяги даних в ЕСОЗ є найбільшим в країні, то і результати верифікації теж масштабні. Так, з 2019 року було:
- верифіковано понад 12 тисяч закладів охорони здоров'я;
- верифіковано понад 14 тисяч аптек та місць відпуску лікарських засобів;
- деактивовано понад 2,7 мільйонів записів про померлих осіб;
- проведено дедублікацію майже 1,7 мільйони записів;
Заходи з верифікації дозволяють отримувати дані ЕСОЗ, які є повними і достовірними. НСЗУ далі використовує ці дані для реалізації програми медичних гарантій - для формування договорів із закладами та оплату наданих ними медичних послуг пацієнтам тощо.
https://www.nszu.gov.ua/novini/shcho-take-verifikaciya-danih-i-yak-nszu-yiyi-zdijsnyuye-942