Отримання громадянства України для військовослужбовців-іноземців, українці за кордоном та множинне громадянство: голова ДМСУ відповіла на актуальні питання
Отримання громадянства України іноземцями, які стали на захист нашої країни, питання українців за кордоном та пакет законопроектів стосовно множинного громадянства. Відповіді на ці питання надала в інтерв'ю виданню "Цензор.нет" Голова Державної міграційної служби України Наталія Науменко.
Щодо добровольців з інших країн. Нині законодавчо врегульовано діяльність добровольчих формувань, які стали військовими формуваннями у складі Міністерства оборони та Міністерства внутрішніх справ. Це дало змогу іноземцям укласти контракти зі Збройними силами та отримати певний правовий статус.
Міграційники ж максимально спростили їх перебування в Україні. Тобто, іноземним громадянам, які уклали контракт зі Збройними силами України, продовжували строк перебування на території нашої країни, якщо він вже минув. До того ж звільнили їх від потреби оформлювати посвідки на тимчасове проживання.
"Для чого це зроблено? Для того, щоб мінімізувати контакти з міграційною службою. У тебе є контракт із ЗСУ, в тебе є військовий квиток - все, ти законно перебуваєш на території України. Формально ми прирівняли військовий квиток до посвідки на тимчасове проживання. Тому що ми розуміємо, якщо посвідку втрачено, треба звертатися до міграційної служби для її відновлення. А якщо бійці на фронті, зрозуміло, вони не мають можливості цим займатися", - наголосила очільниця ДМСУ.
Після закінчення контракту у людини є кілька опцій, залежно від наявних національних документів. Якщо є документи і є підстави, то військовослужбовець-іноземець зможе оформити дозвіл на імміграцію. Якщо він далі продовжує служити або є державна нагорода, або подання певного органу, наприклад Міноборони, має змогу отримати громадянство у спрощеному порядку.
До того ж у Верховній Раді уже зареєстрований законопроект, який надасть можливість набуття громадянства України особами, залученими до захисту України у складі сил територіальної оборони або добровольчих формувань територіальної громади. Також спрощений порядок для людей, які проходили військову службу за контрактом у Збройних силах України і Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії та контракт яких припинено і яких звільнено з військової служби за станом здоров’я.
Щодо українців за кордоном. За словами Голови міграційної служби, за кордоном перебуває до 8 млн наших громадян.
"Коли схлинула перша хвиля, тих громадян України, які виїжджали за кордон з такими документами, ми почали думати, що ж робити, адже наші громадяни не могли довго там перебувати без документів. Консульські установи були перевантажені запитами на оформлення документів нашим громадянам. І тоді Урядом було прийнято рішення про відкриття філій ДП "Документ" за кордоном", - розповіла Наталія Науменко.
Ми проаналізували, де найбільше перебуває наших громадян, і розпочали роботу на мобільних бусах саме з Польщі, щоб приймати заяви для оформлення документів. Принциповим було те, що ми одразу оформляли не тільки закордонні паспорти, а й ID-картки (внутрішні паспорти). Хоч внутрішні паспорти, по великому рахунку, за кордоном не потрібні, але для людей це зв'язок з Україною. Також наші громадяни мають змогу оформити посвідчення водія.
На сьогодні оформити документи українці можуть в Польщі, Чехії, Німеччині, Словаччині, Туреччині, Іспанії.
"Думаємо ще відкривати в Італії, також маємо звернення від іноземних партнерів відкритися у Великобританії, Франції, тому що наших громадян там досить багато. Уже на сьогодні майже пів мільйона документів оформлено нашими громадянами за кордоном", - додала очільниця ДМСУ.
Множинне громадянство. Це пакет законопроектів, зокрема щодо основ національної безпеки, внесення змін до Кримінального кодексу. Вони розглядаються в Комітетах Верховної Ради. 99 депутатів звернулись із поданням до Конституційного Суду України щодо тлумачення поняття "єдиного громадянства", як це закладено в статті 4 Конституції України.
"Я виступала в Конституційному Суді, пояснювала, що в множинному громадянстві немає нічого страшного, це теж розвиток країни. Головне як запобігти тим ризикам, які можуть виникнути", - зазначила Наталія Науменко.
Однак, за словами очільниці ДМС, у випадку, якщо людина виїхала під час війни за кордон і там отримає громадянство має бути окремий реєстр, де буде задекларовано, що громадянин України має й громадянство іншої країни.