Освітній курс «Мова меморіалів»

Дата: 12.06.2024 15:25

Від 2014-го, а особливо – з 2022 року, суспільний запит на увічнення трагічних подій російсько-української війни постійно зростає. Чому нові проєкти викликають потужні дискусії та навіть скандали? На які зразки меморіальних практик може орієнтуватись українське суспільство? Чи маємо ми створити принципово нову мову меморіалів у контексті війни?

Протягом цього курсу ви дізнаєтеся:

• як «читати» меморіал як текст;
  • які основні візуальні форми та прийоми використовуються в меморіалах;
  • які етапи пройшла у своєму розвитку світова меморіальна мова;
  • які елементи мови меморіалів існують вже багато століть, а які – виникають тільки в останні десятиліття;
  • як філософські поняття допомагають зрозуміти «меседжі» меморіалів;
  • як меморіал може лікувати соціальні рани, а може – провокувати роботу з важкими питаннями минулого;
  • які меморіали в різних країнах змінили уявлення про роботу з минулим;
  • чи може меморіальна мова змінюватись, і чи важливі тимчасові меморіали;
  • чим відрізняється меморіал від контрмонументу;
  • яка роль відвідувачів у функціонуванні меморіалів.

Для кого цей курс?

Цей курс – для представників громад, які відчувають важливість створення меморіальних об’єктів на своїй території, для освітян, представників влади та громадянського суспільства. Курс також може бути корисним для всіх, хто цікавиться питаннями роботи з минулим та пам’яттю, відчуває необхідність підвищити власний рівень експертності для формування позиції щодо нових меморіальних проєктів в Україні.

Структура курсу

• Лекція 1. Мова пам’яті: навіщо потрібні меморіали?
  • Лекція 2. Читаємо мову меморіалів.
  • Лекція 3. Меморіали загоюють рани, завдані війною.
  • Лекція 4. Місця пам’яті.
  • Лекція 5. Контрмонументи.
  • Лекція 6. Тимчасові меморіальні інсталяції.

Онлайн-курс підготовлений платформою культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво та Громадською організацією «Музей сучасного мистецтва» в межах програми The Post-War Memory Culture in Ukraine («Культура пам'яті в повоєнній Україні»), що втілюється за підтримки Швейцарії, та за підтримки forumZFD (Форум громадянської служби миру) в Україні.

Курс «Мова меморіалів» безплатний і доступний на Освітній онлайн-платформі Зрозуміло! за покликанням: https://courses.zrozumilo.in.ua/courses/course-v1:eef+EEF-050+March2023/about