Старобільське районне управління Головного управління ДСНС України у Луганській області: Заходи з питань дотримання правил пожежної безпеки в побуті

Дата: 25.11.2021 09:30

Проживаючи у квартирі або будинку, кожний мешканець бере на себе зобов'язання дотримуватись правил користування житловими приміщеннями, у тому числі виконувати правила пожежної безпеки. Але аналіз причин пожеж показує, що винуватцями більшості з них є самі мешканці, які, зневажають елементарними правилами пожежної безпеки; необережно поводяться з вогнем під час паління, користування приладами освітлення з відкритим полум'ям (гасовими лампами, ліхтарями, свічками, факелами тощо.), що особливо небезпечно для горищних приміщень, коридорів (сіней), комор і різних господарських будівель. Пожежі, викликані непогашеною цигаркою або сигаретою, є найбільш розповсюдженими, у більшій мірі, ніж може здатися на перший погляд.

У зимовий час з початком морозів в житлових будинках іноді замерзають водопровідні та каналізаційні труби, прилади центрального опалення. Зневажаючи заходами пожежної безпеки, їх часто відігрівають за допомогою полум'я факела або паяльної лампи, що призводить до пожежі. До речі, для відігрівання такого роду труб рекомендується застосовувати гарячу воду або нагрітий пісок.

Не менш поширеною причиною пожеж є порушення правил користування електричними приладами. Аналіз таких пожеж показує, що вони відбуваються, в основному, з двох причин: у разі порушення правил пожежної безпеки під час користування електропобутовими приладами і прихованої несправності цих приладів.

Крім того, пожежі можуть виникати і від несправної електропроводки або неправильної експлуатації електромережі. Це може статися, наприклад, якщо в одну розетку включити декілька побутових приладів водночас. Виникає перевантаження, проводи можуть нагрітися, а ізоляція -спалахнути. Проводи миттю нагріваються до такої температури, що металічні жили плавляться, спостерігається інтенсивне виділення іскор і великої кількості тепла. Якщо в місці короткого замикання виявляться горючі матеріали і конструкції, вони миттю займаються. Тому необхідно стежити за справністю ізоляції проводів, не допускати кріплення їх цвяхами, які можуть порушити ізоляцію.

Значну пожежну небезпеку являють собою також електричні лампи, оскільки поверхня скляної колби може нагріватися до температури 550 С. До небезпечних наслідків може призвести і поганий контакт цоколя лампи з пружиною патрона. У цьому випадку патрон сильно нагрівається, що призводить до пересихання ізоляції проводів, втрати ними ізоляційних властивостей і короткому замиканню.

Основні запобіжні заходи і правила пожежної безпеки при експлуатації електричних та нагрівальних приладів, що використовуються у побуті, такі:

- нагрівальні прилади можна встановлювати тільки на негорючі підставки;

- забороняється залишати прилади, що включені, без нагляду;

- забороняється включати в одну розетку одночасно декілька приладів;

- необхідно спостерігати за щільністю контактів в місцях приєднання проводів приладів до вилки, клем між собою тощо;

- небезпечно замінювати запобіжники, що перегоріли, в телевізорах, приймачах і інших побутових приладах саморобними або плавкими запобіжниками;

- забороняється користуватися саморобними нагрівальними приладами.

Значну кількість пожеж у житловому секторі складають також пожежі від побутових газових приладів. Основною причиною цих пожеж є витікання газу внаслідок порушення герметичності трубопроводів, з'єднувальних вузлів або через пальники газових плит.

Саме тому у разі появи запаху газу у приміщенні не можна запалювати сірники, запальнички, вмикати і вимикати електричні вимикачі, входити у приміщення з відкритим вогнем або з цигаркою - все це може викликати вибух газу.

Якщо витікання газу відбувається з відкритого крана на газовому приладі, то його треба закрити, ретельно провітрити приміщення і тільки після цього можна запалювати вогонь. У випадку витікання газу в результаті пошкодження газової мережі або приладів, користування ними необхідно припинити і негайно повідомити в аварійну газову службу(на номер виклику 104).

Категорично забороняється користуватися вогнем для виявлення витоку газу із газопроводів, балонів і газових приладів, для цього можна застосовувати тільки мильний розчин.

Під час експлуатації пічного опалення не допускається:

1. залишати печі, які топляться, без догляду або доручати нагляд за ними малолітнім дітям;
  2. користуватися печами й осередками вогню, які мають тріщини;
  3. розміщати паливо й інші горючі речовини і матеріали безпосередньо перед топковим отвором;
  4. зберігати незагашені вуглини та золу в металевому посуді, встановленому на дерев'яній підлозі або горючій підставці;
  5. сушити й складати на печах одяг, дрова, інші горючі предмети та матеріали;
  6. застосовувати для розпалювання печей ЛЗР та ГР; топити вугіллям, коксом і газом печі, не пристосовані для цієї мети;
  7. використовувати для топлення дрова, довжина яких перевищує розміри топливника;
  8. здійснювати топлення печей з відкритими дверцятами топливника;
  9. використовувати вентиляційні та газові канали як димоходи;
  10. прокладати димоходи (борови) опалювальних печей поверхнею горючих основ;
  11. здійснювати топлення печей під час проведення у приміщеннях масових заходів;
  12. закріплювати на димових трубах антени телевізорів, радіоприймачів тощо;
  13. зберігати у приміщенні запас палива, який перевищує добову потребу;
  14. використовувати для димових труб азбестоцементні й металеві труби, влаштовувати глиноплетені та дерев'яні димоходи.

У випадку загрози або виникнення пожежі,  негайно повідомляйте службу порятунку за номером «101».

Старобільське районне управління

Головного управління ДСНС