Старобільське районне управління Головного управління ДСНС України у Луганській області: Заходи безпеки на льоду

Дата: 25.01.2022 15:39

– Знайдіть для початку стежку або сліди на льоду. Якщо їх немає, позначте з берега маршрут свого руху.

– Подивіться заздалегідь, чи немає підозрілих місць:

• лід може бути неміцним біля стоку води (наприклад, із ферми або фабрики);

• тонкий або крихкий лід – поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли в лід;

• обминайте ділянки з товстим прошарком снігу – під снігом лід завжди тонший;

• тонкий лід в місцях, де б’ють ключі, де швидкий плин або струмок впадає в річку;

• особливо обережно спускайтеся з берега: лід може нещільно з’єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.

– Візьміть з собою палицю для того, щоб перевіряти міцність льоду. Якщо після першого удару палицею на ньому з’являється вода, лід пробивається – негайно повертайтеся на те місце, звідки ви прийшли. Причому перші кроки треба робити, не відриваючи підошви від льоду.

– Ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги, інакше вам доведеться з’ясовувати, наскільки добре ви запам’ятали і засвоїли цю пораду.

– Якщо ви на лижах – пошукайте, чи немає вже прокладеної лижні. Якщо немає і вам треба її прокладати, кріплення лиж відстебніть (щоб у разі необхідності швидко їх позбутися), палиці тримайте в руках, але петлі лижних палиць не накидайте на кисті рук. Рюкзак повісьте лише на одне плече, а ще краще – волочіть на мотузці на 2–3 метри позаду. Якщо ви йдете групою, відстань між лижниками (та й пішоходами) не скорочуйте менше ніж на 5 метрів.

– Пробийте лунки по різні боки переправи, щоб виміряти товщину льоду (рекомендована відстань між ними – п’ять метрів), і проміряйте їх. Майте на увазі, що лід складається з двох прошарків – верхнього (каламутного) і нижнього (прозорого й міцного). Виміряти точну товщину можна лише знявши спочатку верхній (каламутний) прошарок снігового, зовсім уже неміцного льоду.

– Безпечним вважається лід:

для одного пішоходу – лід зеленуватого відтінку, товщиною не менше 7 сантиметрів;

для обладнання ковзанки – не менше 10–12 сантиметрів (масове катання – 25 сантиметрів);

масова переправа пішки може бути організована при товщині льоду не менше, ніж 15 сантиметрів.

– Катайтеся на ковзанах лише у перевірених та обладнаних місцях.

– Якщо лід почав тріщати і з’явилися характерні тріщини – негайно повертайтеся. Не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду.

– Твердо засвойте, що зимова підлідна ловля риби потребує особливо суворого дотримання правил поводження, це довів багаторічний досвід не самих щасливих рибалок:

• не пробивайте багато лунок одна біля одної;

• не збирайтеся великими групами на одному місці;

• не пробивайте лунки на переправах;

• не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега, як би добре вона там не клювала;

• завжди майте поруч із собою міцну мотузку довжиною 12–15 метрів;

• тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку.

Старобільське районне управління

Головного управління ДСНС