Психологічні послуги для ветеранів. Що гарантує держава?

Дата: 28.08.2023 12:53
Кількість переглядів: 62

Фото без опису

Ветерани – одна із категорій громадян України, які потребують і потребуватимуть психологічної підтримки. А тому забезпечення їх доступними якісними психологічними послугами – пріоритетне завдання уряду й Міністерства охорони здоровʼя.

Через успадковане з радянських часів ставлення до ментального здоров’я розвиток психологічних послуг в Україні, на жаль, тривалий час був на другорядному плані. Переважно вони концентрувались у спеціалізованих закладах, і наразі 53,88% витрат на психічне здоров’я припадає саме на стаціонарне лікування. 

Але війна змінила пріоритети, а повномасштабне вторгнення масштабувало потреби та виклики. Зʼявилося усвідомлення, що система потребує змін, і піклування про психічне здоровʼя – це не лише і не обовʼязково психіатричні клініки і стаціонарне лікування. У більшості розвинутих країн світу прийнято, що легкі форми психічних розладів можуть та мають лікуватися на первинному рівні медичної допомоги. Й ця концепція успішно впроваджується нині в Україні. 

 

ДОСТУПНІ Й БЕЗОПЛАТНІ ДЛЯ ПАЦІЄНТА ПСИХОЛОГІЧНІ ПОСЛУГИ – ПРІОРИТЕТ МОЗ

Навесні 2022 року перша леді Олена Зеленська ініціювала створення Всеукраїнської програми ментального здоров’я, яка реалізується у співпраці з МОЗ України та іншими відомствами й партнерами. Кожне з залучених у впровадження програми міністерств має власний пріоритетний проєкт у сфері охорони психічного здоровʼя.

Мета пріоритетного проєкту МОЗ – «Охорона психічного здоров’я у структурі медичної допомоги» – забезпечити потребу людей у психологічній і психіатричній допомозі через розбудову спроможностей первинної та амбулаторної ланок медичної системи надавати послуги з психічного здоровʼя доступно, якісно й безоплатно. Простими словами – щоб якісні психологічні послуги були максимально доступними кожному, хто їх потребує, й, зокрема, ветеранам.

Для втілення цього проєкту МОЗ разом із ВООЗ та НСЗУ навчають українських медичних працівників за глобальною програмою ВООЗ – Mental Health Gap Action Programme (mhGAP) – спрямованою на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоровʼя через залучення сімейних лікарів до надання допомоги людям із психічними розладами.

 

СІМЕЙНИЙ ЛІКАР ЯК ОПОРНА ТОЧКА В СИСТЕМІ ОХОРОНИ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВʼЯ

Для спрощення доступу і масштабування послуг з охорони психічного здоровʼя наприкінці 2022 року до Програми медичних гарантій додано новий пакет послуг – «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». За перше півріччя 2023 року вже 17 тисяч унікальних пацієнтів отримали послуги в межах цього пакета.
Станом на 23.08.23 р. 621 заклад первинної медичної допомоги (близько третини від загальної кількості) законтрактовані за пакетом «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» і надають відповідні послуги. 

У межах цього пакета сімейні лікарі та їх медичні сестри, які пройшли навчання за програмою подолання прогалин у сфері охорони психічного здоров’я – mhGAP, надають базові послуги з психічного здоров’я, можуть проводити скринінг та перескеровувати пацієнтів або ж вести супровід пацієнтів з психічними розладами, гарантуючи безперервність лікувального та реабілітаційного процесу, сприяють заохоченню пацієнтів до лікування.

Наразі більше ніж 29 тисяч медичних фахівців пройшли відповідне навчання за програмою ВООЗ mhGAP щодо ведення поширених розладів психіки, серед них близько 14 тисяч – лікарі саме первинної ланки (сімейні лікарі, педіатри, фельдшери).

 

СПРОМОЖНОСТІ СИСТЕМИ У ЦИФРАХ

У 2022 році за рахунок Програми медичних гарантій (далі – ПМГ) медична допомога за психіатричним напрямом надавалась переважно в стаціонарних умовах, де загалом було проліковано 153 087 пацієнтів.

Цього року (станом на 01.08.23) НСЗУ було законтрактовано 133 заклади охорони здоров’я для надання медичної допомоги за психіатричним напрямом в стаціонарних умовах. 

У 17 з 42 пакетів послуг ПМГ є вимога, що в медзакладі має працювати лікар-психолог, лікар-психотерапевт або психолог. Так, нині ветерани можуть отримати психологічні послуги безпосередньо у медзакладі, де проходять лікування/реабілітацію, якщо він має підписаний контракт із Національною службою здоровʼя України (далі – НСЗУ) на відповідний пакет. 

Загалом нині (станом на 23.08.2023) безоплатно для пацієнта психологічну та психіатричну допомогу надають 9349 лікарів у 1425 медзакладах, які мають відповідний договір (-и) із НСЗУ,  за 3816 місцями надання послуги. Усі вони зазначені на електронній карті надавачів медичної допомоги за напрямом «Психологічна та психіатрична допомога». 

У рамках Програми медичних гарантій на 2023 рік було виокремлено окремі пакети – «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах» та «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у амбулаторних умовах», які містять у т. ч. й компоненту психологічних послуг. За інформацією НСЗУ, станом на середину серпня 2023 р. понад 262 заклади охорони здоров’я уклали договори в рамках пакета медичних послуг за напрямом «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах» та понад 420 – за напрямом «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах». 

У сфері управління МОЗ функціонує Державний заклад «Центр психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» МОЗ України». На сьогодні він є унікальним за переліком надання специфічних послуг у сфері психічного здоров’я, заснованих на доказових практиках та з «recovery-oriented» принципом надання допомоги в поєднанні з фізичною реабілітацією. Наразі триває лікувально-реабілітаційна та навчальна робота, але переформована для надання допомоги діючим військовослужбовцям, як того потребує сьогодення. 

У 2022 році психологічну реабілітацію у Центрі отримали 4,5 тисячі осіб, з яких 350 – це люди, звільнені з полону. 

 

ПСИХОЛОГІЧНА ТА ПСИХІАТРИЧНА ДОПОМОГА ЗА МІСЦЕМ ПРОЖИВАННЯ ПАЦІЄНТА

В умовах повномасштабної війни триває робота 70 мобільних мультидисциплінарних команд з надання психіатричної допомоги, які забезпечують супровід понад 3500 пацієнтів (одна команда на 50 пацієнтів). На 2024 рік заплановано збільшення кількості команд на 30%. 

Головним завданням мультидисциплінарної команди є забезпечення надання психіатричної допомоги особам з психічними розладами, зокрема ветеранам з тяжким перебігом посттравматичного стресового розладу, а також дітям за місцем перебування пацієнта. Серед іншого до функцій команди входить допомога пацієнту в плануванні його відновлення та соціальної реінтеграції, комплексні фармакологічні та психосоціальні втручання за місцем перебування пацієнта, запобігання рецидивам психічних розладів та/або попередження госпіталізації тощо.

 

РОБОТА НА ПЕРСПЕКТИВУ

В умовах повномасштабної війни МОЗ забезпечило збільшення кількості фахівців, які надаватимуть реабілітаційну та психологічну допомогу:

  • у 2022 році МОЗ запроваджено професії клінічного психолога, психотерапевта та капелана в охороні здоров’я – професіоналів з надання психологічної та духовної допомоги. Забезпечено навчання сімейних та інших лікарів навичкам надання психологічної допомоги, в тому числі військовослужбовцям та військовим ветеранам;

  • у 2023 році розширено контингент лікарів, які можуть проходити навчання та отримувати спеціалізацію лікаря-психотерапевта та лікаря-психіатра. 

Для збільшення обсягів підготовки фахівців з фізичної та психологічної реабілітації, які залучатимуться до надання реабілітаційної допомоги військовослужбовцям та військовим ветеранам, уряд своєю постановою від 11 липня 2023 року № 708 істотно – на 1045 місць – збільшив у 2023 році кількість місць державного замовлення на навчання за спеціальностями 227 «Терапія та реабілітація» та 225 «Медична психологія», за якими здійснюється підготовка фізичних терапевтів, ерготерапевтів та лікарів-психологів.

Даною постановою також передбачено подальше збільшення у 2024 році обсягів державного замовлення на підготовку фахівців за спеціальностями 222 «Медицина», 225 «Медична психологія» та 227 «Терапія та реабілітація».

Нагадаємо, майже 600 військових пройшли індивідуальну програму медичної реабілітації в Карпатах.

https://moz.gov.ua/article/news/psihologichni-poslugi-dlja-veteraniv-scho-garantue-derzhava


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь