Чи можна оголосити догану чи звільнити працівника за порушення правил військового обліку?

Дата: 26.09.2023 11:17
Кількість переглядів: 80

Фото без опису

З часу оновлення Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, чимало роботодавців на практиці відчули активізацію роботи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК та СП).

Зокрема, за останній місяць багато підприємств почали отримувати вимоги ТЦК та СП про надання інформації щодо військовозобов’язаних працівників таких підприємств. З огляду на це, погодження військового обліку на підприємстві з вимогами законодавства стало нагальним завданням, особливо якщо підприємство цьому раніше не приділяло значної уваги.

Ситуація

Наприклад, працівник працевлаштувався та надавав роботодавцю посвідчення про приписку до призовної дільниці. З плином років такий працівник повинен був бути взятий на військовий облік військовозобов’язаних (по досягненню 27 років). Однак на практиці працівник цього не зробив. Крім цього, особа й нині уникає відвідування ТЦК та СП, а тому формально порушує правила військового обліку.

Тож постає питання чи можливо такого працівника притягнути до дисциплінарної відповідальності (догана або звільнення), враховуючи те, що за роботодавцями закріплено обов’язок постійного контролю за виконання призовниками, військовозобов’язаними та резервістами правил військового обліку?

Трудове законодавство не передбачає такої підстави для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності, як порушення правил військового обліку.

Втім, слід враховувати, що накладення дисциплінарного стягнення можливе за порушення трудової дисципліни – невиконання або неналежного виконання трудових обов’язків. Тому, якщо дотримання правил військового обліку є частиною трудових обов’язків працівника, то застосування дисциплінарної відповідальності допустиме.

Такий висновок також підтверджується судовою практикою, зокрема в постанові Верховного Суду від 10 лютого 2023 року у справі №190/418/22 зазначається, що для правомірного накладення дисциплінарного стягнення роботодавцем необхідна наявність сукупності таких умов: порушення має стосуватися лише тих обов`язків, які є складовими трудової функції працівника чи випливають з правил внутрішнього трудового розпорядку.

Нагадаємо також, що, згідно з нормами статей 147 – 149 КЗпП, оголошення догани або застосування звільнення як заходу дисциплінарної відповідальності можливе за наказом роботодавця у чітко встановлені строки: 1 місяць з дня виявлення проступку, та не пізніше ніж 6 місяців з дня його вчинення (час перебування працівника у відпустці або його тимчасова непрацездатність не враховується). Крім цього, процедура притягнення до відповідальності повинна супроводжуватись запитом роботодавця на письмові пояснення працівника щодо порушення.

Отже, як зрозуміти, чи передбачене дотримання правил військового обліку як трудовий обов’язок для кожного конкретного працівника? Так, зобов’язання з військового обліку вважатимуться частиною трудових обов’язків працівника, якщо такі:

  • встановлені розпорядчим актом роботодавця (наприклад, наказом підприємства або розпорядженням),

або

  • інкорпоровані у посадові обов’язки працівників, тобто містяться у посадовій інструкції або трудовому договорі/контракті серед обов’язків працівника,

 або

  • містяться в положеннях чи внутрішніх локальних актах роботодавця.

І, звісно, з вищевказаними документами працівник повинен бути ознайомлений під підпис.

Тож, у випадках, наведених вище, порушення обов’язку із дотримання правил військового обліку може стати причиною для притягнення працівників до дисциплінарної відповідальності у формі догани або звільнення в порядку статей 147 –149 КЗпП.

Окремо слід зауважити, що підприємства, серед іншого, зобов’язані постійно інформувати відповідні ТЦК та СП, органи СБУ, підрозділи Служби зовнішньої розвідки про призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності згідно із законом.

https://www.kadrovik.ua/novyny/chy-mozhna-ogolosyty-doganu-chy-zvilnyty-pratsivnyka-za-porushennya-pravyl-vijskovogo-obliku


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь