Стань на варті свого серця: зниження поширеності поведінкових факторів ризику серцево-судинних захворювань

Дата: 14.11.2023 15:40
Кількість переглядів: 85

Фото без опису

Запобігати серцево-судинним хворобам легше та дешевше, ніж лікувати. Неінфекційні захворювання (далі — НІЗ) є причиною 91% загальної смертності в Україні та впливають на рівень середньої тривалості життя у нашій державі, який становить 72 роки — у середньому 66,3 року в чоловіків та 76,3 року в жінок.

Найпоширенішими серед НІЗ є серцево-судинні захворювання (далі — ССЗ) — саме вони є причиною 65-67% усіх смертей в Україні. Серед ССЗ, що спричиняють смерті, зокрема й передчасні, найпоширенішою є ішемічна хвороба серця — близько 7 із 10 смертей від причин цього класу і майже 2/3 смертей від ССЗ в інтервалі віку від 30 до 70 років. Кожен 5-ий випадок смерті спричинений цереброваскулярними хворобами. Поведінковими факторами ризику ССЗ є тютюнокуріння, вживання алкоголю, нездорове харчування та недостатня фізична активність.  

Серцево-судинні захворювання — це передусім відображення ставлення людей до харчування, фізичної активності та шкідливих залежностей. Коли людина усвідомить, що здоровий збалансований раціон, відмова від тютюну й алкоголю та достатня фізична активність дійсно збільшують тривалість життя, вона буде готова змінити свої звички на більш здорові.

Дослідження обізнаності, ставлення та поведінки щодо неінфекційних захворювань в Україні, проведене у 2022 році, вказало на недостатню обізнаність населення про фактори ризику ССЗ. Так, найбільш згадуваною причиною розвитку ССЗ є стрес — цю причину назвали 48% опитаних. Далі за частотою згадування йдуть нездорове харчування (40%), тютюнопаління (31%), малорухливий спосіб життя (28%) і вживання алкоголю (24%).  Разом з цим, респонденти повідомили, що головними чинниками мотивації пройти обстеження щодо ССЗ є рекомендації й підтримка родини, проведення оглядів на робочому місці, нагадування від сімейного лікаря, а не самостійне рішення пацієнта.

Як свідчить дослідження, лікарі первинної медичної допомоги відіграють все більш важливу роль щодо запобігання НІЗ, а очікування до них як до чинника, який спонукатиме до підтримки здорового способу життя, невпинно зростають. Так, протягом 2022 року сімейного лікаря відвідали 67% опитаних, тоді як у 2021 році цей показник сягав 55%. Зважаючи на зростання авторитетності сімейних лікарів, виникає необхідність надання лікарями фахових консультацій стосовно факторів ризику ССЗ, а також використання шкали SCORE (Systematic COronary Risk Evaluation), що дозволяє дієво провести стратифікацію пацієнтів за рівнем ризику розвитку ССЗ. 

А здорове харчування, фізична активність, відмова від шкідливих залежностей суттєво знижують ризик виникнення, розвитку та наслідків прогресування ССЗ. Сімейні лікарі, своєю чергою, мають самостійно ініціювати консультування пацієнтів для зниження поширеності поведінкових факторів ризику серцево-судинних захворювань.

Також зниженню поширення ССЗ є Виявлення хвороб на початкових етапах при медичних оглядах.

Регулярні медичні огляди допомагають лікарям діагностувати захворювання до того, як воно досягне великих масшабів. Лікарі можуть порадити численні аналізи і профілактичні огляди, щоб допомогти виявити будь-який ризик для пацієнта. Аналізи призначаються на основі віку, статі, історії і способу життя людини. Вони допоможуть виявити захворювання на початку, полегшуючи їх лікування.

За результатами обстеження лікар може попередити і/або дати пораду про те, як ви можете краще підтримувати своє здоров’я. При виявленні патології на ранній стадії лікування зводиться до незначних змін у способі життя. Якщо ж проблема виявлена вже на стадії загострення, впоратися з нею складно як фізично, так і матеріально. Регулярні огляди – це відмінний спосіб дізнатися, що ви можете зробити, щоб поліпшити своє здоров’я і знизити ризик захворювань.

Джерело: https://center-life.org/novyny/stan-na-varti-svoho-sertsia-znyzhennia-poshyrenosti-povedinkovykh-faktoriv-ryzyku-sertsevo-sudynnykh-zakhvoriuvan/


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь