Нові правила працевлаштування осіб з інвалідністю: законопроєкт № 5344-д
Днями у ВРУ буде розглядатись законопроєкт №5344-Д, який стимулює роботодавців працевлаштовувати людей з інвалідністю та розширює їхній доступ до ринку праці.
Це дуже хороша ініціатива, яка зробить нас ще на крок ближчими до цивілізованого світу, де всі люди мають рівні права та можливості.
Водночас навколо законопроєкту виникло безліч міфів, які ми сьогодні розвінчаємо та ще раз пояснимо, чому депутатам варто його підтримати:
Міф №1: Законопроєкт звужує категорії підприємств, які можуть користуватися фінансовою підтримкою для працевлаштування людей з інвалідністю
Факт: Законопроєкт розширює такі можливості для підприємств. Підтримкою та пільгами від держави користуватимуться будь-які підприємства, де працюють щонайменше 50% осіб з інвалідністю.
Міф №2: Змінювати штраф на цільовий збір недоцільно
Факт: Штраф замінюють на цільовий збір, щоби змінити ставлення роботодавців до працевлаштування людей з інвалідністю.
Законопроєкт дає роботодавцю три опції на вибір:
☛ виконувати норматив працевлаштування осіб з інвалідністю;
☛ сплачувати цільовий внесок;
☛ не виконувати норматив, але купувати товари чи послуги у визначених підприємств і зарахувати їхню вартість до цільового внеску на працевлаштування осіб з інвалідністю.
Міф №3. Підприємства Українського товариства сліпих (УТОС) та Українського товариства глухих (УТОГ) не матимуть можливості адаптуватися до нових умов
Факт: Підприємства УТОГ та УТОС, якщо вони відповідатимуть критеріям набуття статусу підприємства трудової інтеграції, і далі отримуватимуть підтримку від держави. Для цього треба буде лише подати заяву до органів Пенсійного фонду України.
Пільги для зареєстрованих підприємств діятимуть до внесення змін до Податкового кодексу України .
Міф №4. Незрозуміло як будуть витрачатися кошти з цільового фонду
Факт: Державний цільовий фонд функціонуватиме як окремий рахунок в органах Державного казначейства, на який будуть зараховуватися кошти від сплати цільового внеску.
Розпорядником коштів буде Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю.
Кошти фонду можна буде використовувати виключно на визначені законом заходи із працевлаштування осіб з інвалідністю. За нецільове використання коштів передбачена відповідальність. Окремий порядок використання коштів буде затверджено Кабміном після ухвалення законопроєкту в цілому.
Міф №5: Законопроєкт порушує права людини
Факт: Законопроєкт забезпечує виконання Україною низки стандартів Ради Європи та Європейського Союзу щодо заборони дискримінації людини через її стан здоров’я/непрацездатність.
Створення підприємств, на яких 50 % і більше найманих працівників – люди з інвалідністю – це звичайна європейська практика.