МІЖНАРОДНИЙ РЕЄСТР ЗБИТКІВ ДЛЯ УКРАЇНИ: ЯКІ ЗБИТКИ МОЖУТЬ ВІДШКОДУВАТИ УКРАЇНЦІ?
Міжнародний Реєстр збитків, завданих агресією Російською Федерацією проти України (RD4U) створений для збору заяв про компенсацію збитків, втрат чи шкоди, завданих агресією Російської Федерації проти України, починаючи з 24 лютого 2022 року на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, всім зацікавленим фізичним і юридичним особам, а також державі Україна, і є першим кроком міжнародного компенсаційного механізму. Реєстр створений Україною, ЄС та ще 42 країнами та знаходиться в м. Гаага.
Тут ви можете подати заяву про репарації до Реєстру збитків за різними категоріями. Після того, як заяву буде перевірено на відповідність прийнятим правилам та внесено до Реєстру, заява та докази до неї будуть передані майбутній компенсаційній комісії, створення якої триває, для розгляду та прийняття рішення про розмір компенсації.
Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України (англ. Register of Damage Caused by the Aggression of the Russian Federation Against Ukraine (RD4U) — система обліку заяв фізичних, юридичних осіб та держави Україна про відшкодування збитків, втрат та шкоди, заподіяних агресією Російської Федерації проти України.
Наповнення цього реєстру є важливим бо саме його данні дають можливість оцінити шкоду фізичним особам, яка спричинена.
Це цифрова платформа, яка приймає заяви постраждалих. Це також міжнародна організація, платформа міжурядового співробітництва, що діє в інституційних рамках Ради Європи.
Вже сьогодні українці, які постраждали через російську агресію, мають змогу подати заяви про відшкодування до міжнародного Реєстру збитків через Портал Дія по 9 категоріям. Це перший крок в процесі отримання в майбутньому репарацій.
- Категорія А1.1 «Вимушене внутрішнє переміщення»
- Категорія А2.1 «Смерть близького члена сімʼї»
- Категорія А2.2 «Зникнення безвісти близького члена сімʼї»
- Категорія А2.3 «Серйозні тілесні ушкодження»
- Категорія А2.4 «Сексуальне насильство»
- Категорія А2.5 «Катування або нелюдські чи такі, що принижують гідність, види поводження або покарання»
- Категорія А2.6 «Позбавлення свободи»
- Категорія А2.7 «Примусова праця або служба»
- Категорія А3.1 «Пошкодження або знищення житлового нерухомого май
Одна особа може подавати заяви в декілька категорій.
Наприклад ВПО з 24.02.2022р. (нажаль поки саме з цього періоду) можуть подати заяви в категорію А1.1 бо само вимушене переміщення це вже спричинення шкоди. Ця категорія подається дуже легко через дію. Ваша довідка ВПО підтягується автоматично, всі ваші данні що є в Дії також підтягуються автоматично. Тобто для подачі заяви вам не треба готувати скани документів. Також вона дозволяє зазначити дітей, які переміщені разом з вами.
Наприклад щодо категорії А2.4 «Сексуальне насильство» то вже зараз постраждалі отримують гроші - проміжні репарації, що не позбавляє їх права отримувати репарації в загальному порядку.
Подати заяву за посиланням :https://diia.gov.ua/services/categories/gromadyanam/reparatsii-mizhnarodnyi-reiestr-zbytkiv?fbclid=IwY2xjawJh0pBleHRuA2FlbQIxMAABHg8982spFpdAqouIR6TTq4VS-9AQHPPOIRfsK1qvtSvdxbmHL6hvFDbIZNLz_aem_l6JOl-jMbWNR5YZ4AQYCRA
Сайт Реєстру збитків для України: https://www.rd4u.coe.int/uk