5 ТРАВНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗА ПРАВА ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ
Щороку 5 травня світ відзначає Міжнародний день боротьби за права людей з інвалідністю. Цей день має свою історію, що бере початок 5 травня 1992 року, коли відбувся перший Загальноєвропейський день боротьби за рівні права і проти дискримінації. Його головна мета – привернути увагу суспільства до проблем та необхідності захисту прав людей з інвалідністю.
Цей день — не про жалість, а про гідність, підтримку, доступність і право кожного жити повноцінно. Жодна категорія громадян не повинна залишитися без уваги влади, суспільства та громадських організацій, незалежно від будь-яких обставин.
Сьогодні, в умовах війни, ситуація з правами та потребами людей з інвалідністю набула особливої гостроти. Багато українців зіткнулися як з фізичними бар'єрами, так і з психологічними наслідками війни. Це посилило потребу навчитися підтримувати людей, знаходити необхідні слова і головне – коректно з ними спілкуватися.
Саме для системного вирішення проблем безбар’єрності та створення дійсно доступного простору для кожного, Урядом затверджено Національну стратегію із створення безбар’єрного простору до 2030 року, ініційовану першою леді Оленою Зеленською, та План заходів на 2025-2026 роки з її реалізації.
Важливим інструментом для налагодження коректної комунікації став довідник «Безбар’єрності». Цей унікальний посібник, створений у 2021 році за ініціативи першої леді України Олени Зеленської у співпраці з широким колом експертів, є гідом коректного спілкування та безбар’єрної мови (https://bf.in.ua/). Він навчає, як говорити, писати та звертатися з повагою, щоб все суспільство не створювало штучних бар’єрів та виключень.
Пам'ятаємо, що цей день є важливим не лише для людей, які мають інвалідність, але й для суспільства загалом. Адже залучення людей з інвалідністю до усіх сфер життя громади створює очевидні переваги для громадянського суспільства та стимулює його розвиток.